Kanały wentylacyjne stanowią znaczną część instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej. I o ile nad wyborem centrali wentylacyjnej zastanawiamy się całkiem długo, to temat kanałów traktowany jest trochę po macoszemu.


Do tej pory dominowały dwa rozwiązania – kanały wentylacyjne elastyczne oraz sztywne. Obecnie popularność zyskują systemy wentylacyjne oparte o elastyczne kanały z tworzywa o zewnętrznej średnicy 75 mm (68 mm wewnętrznej).

Wentylacja mechaniczna – elastyczne kanały wentylacyjne, tzw. fleksy, fot.: Flex-Dec

Rodzaje kanałów, które można wykorzystać do budowy instalacji wentylacji mechanicznej

Kanały elastyczne izolowane, tzw. Fleksy. Te kanały popularność zyskały dzięki łatwemu montażowi i relatywnie niskiej cenie. Wykonane są z metalizowanej folii PCV rozpiętej na spirali wykonanej z drutu stalowego. Materiał ten nie jest odporny na uszkodzenia takie jak zgniecenia i rozdarcia, przez co kanały te praktycznie nie mogą być czyszczone. Do tego instalacja wykonana z elastycznych kanałów cechuje się dużym oporem i bardzo słabą izolacją termiczną.

Kanały sztywne, tzw. Spiro. Sztywne kanały (okrągłe lub prostokątne wykonane ze stali) wentylacyjne najczęściej wykorzystywane są do budowy wentylacji w budynkach przemysłowych. Ich zaletą jest duża wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz małe opory przepływu powietrza.

Wentylacja mechaniczna – sztywne kanały wentylacyjne, fot.: Klimasystem

Największą wadą kanałów sztywnych w budownictwie mieszkaniowym są ich wymiary, a ich montaż oznacza konieczność ich zasłonięcia bądź zabudowy.

Do wad kanałów metalowych należy zaliczyć niekorzystne właściwości akustyczne w metalowych kanałach bardzo dobrze rozchodzi się dźwięk] co wymaga stosowaniem tłumików i wymaga doświadczenia przy budowie instalacji.

Uwaga!
Bywa, że instalację wentylacji mechaniczne buduje się zarówno z kanałów elastycznych oraz sztywnych. Połączenie tych dwóch systemów pozwala wykonać trwałą instalację przy zachowaniu przystępnej ceny.

Kanały elastyczne wykonane z tworzywa o małych przekrojach. Kanały te dzięki małej średnicy i wysokiej wytrzymałości można zatopić w warstwie izolacji stropu lub poprowadzić w miejscach, w których wcześniej nie było takiej możliwości. Dzięki zewnętrznemu karbowi rury są elastyczne, przez co wykonanie instalacji jest bardzo prosta. W systemie tym nie występują żadne kolanka ani trójniki, a gładka powierzchnia wewnętrzna ma niskie opory przepływu powietrza.

Dodatkowo jest to jedyny system wentylacyjny, który można w stu procentach wyczyścić za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu możemy być pewnym, że za kilkanaście lat taka instalacja będzie nadal spełniać swoją funkcję.

Wentylacja mechaniczna – elastyczne kanały wentylacyjne wykonane z tworzywa

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem