Nowoczesna wentylacja mechaniczna pozwala utrzymać optymalne warunki klimatyczne w naszym domu. Dodatkową korzyścią z zastosowania wentylacji mechanicznej jest znaczne zmniejszenie strat ciepła, które ucieka przez kanały wentylacji grawitacyjnej. W konsekwencji można znacznie ograniczyć wydatki na coraz droższą energię potrzebną na ogrzanie budynku.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Stosując tradycyjną wentylację grawitacyjną, około 30 – 40 % ciepła tracimy wskutek wymiany ciepłego "zużytego" powietrza na zimne powietrze z zewnątrz, mówi inżynier Rekuperatory.pl Mateusz Marciniak. Procent ten jest tym większy, im lepiej zaizolowany jest budynek (ocieplenie ścian, jakość okien i drzwi). To znaczy, że im bardziej szczelny dom, tym więcej ciepła ucieka przez kominy wentylacyjne. Aby temu zapobiec, Inwestorzy coraz częściej wyposażają swoje domy w mechaniczną wentylację nawiewno - wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).

Zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń przez cały rok. Instalacja wentylacji mechanicznej ma jeszcze inne, niewątpliwe zalety – skutecznie usuwa brzydkie zapachy, eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń oraz filtruje powietrze zanieczyszczone biologicznie i chemicznie. Takie dobroczynne działanie systemu wentylacji mechanicznej nie tylko wpływa pozytywnie na zachowanie dobrego zdrowia mieszkańców, ale i na stan techniczny budynku (brak wilgoci, pleśni i grzybów) - dodaje Mateusz Marciniak z firmy www.rekuperatory.pl

Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Najważniejszym elementem wentylacji nawiewno - wywiewnej jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, zwana rekuperatorem. Rekuperator jest urządzeniem, w którym zachodzi wymiana ciepła pomiędzy świeżym powietrzem nawiewanym z zewnątrz, a strumieniem powietrza wywiewanego, które trzeba usunąć z domu. Kiedy na zewnątrz budynku jest chłodniej niż w środku, ciepłe powietrze wychodzące z pomieszczeń ogrzewa chłodniejsze - napływające z zewnątrz. W ten sposób można odzyskać nawet do 95% ciepła z powietrza usuwanego przez rekuperator. Uzupełnienie straconej energii odbywa się przez proces dogrzewania powietrza poprzez dowolny system grzewczy, zainstalowany w budynku.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem