Rekuperacja oprócz mocnych stron, a jest ich naprawdę dużo, ma również słabe. Warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji o jej montażu, aby nie być później niemiło zaskoczonym.

Wentylacja mechaniczna - wady posiadania rekuperacji, fot.: Rekuperatory.pl

Koszty inwestycyjne

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to, jakby na to nie patrzeć, dodatkowe pieniądze, które musimy wydać podczas budowy domu. Na szczęście nie jest to jednak cała wartość wykonania instalacji, ponieważ decydując się na rekuperację należy zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej, a więc odchodzą koszty związane z budową kominów i kominków dachowych.

Okna w domu z rekuperacją mogą być nieotwierane – co prawda nie wszędzie, ale część okien ze skrzydłami można wymienić na szklenia stałe, co za tym idzie tańsze.

Nie mniej jednak inwestycja w rekuperację kosztuje: kanały, urządzenie (rekuperator). Do tego usługa (nie polecamy wykonywać rekuperacji na własną rękę).

Koszty eksploatacyjne

Posiadanie instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wiąże się także z większymi wydatkami na energię elektryczną – około o 180 zł rocznie. Do tego dochodzą koszty związane z serwisowaniem rekuperatora – mniej więcej 300-350 zł, okresową wymianą filtrów i okresowym czyszczeniem kanałów wentylacyjnych.

Są też koszty eksploatacyjne. Rachunki za prąd rocznie powiększą się nam o około 180 zł. Dużo? Nie, ale trzeba o tym pamiętać rozważając zakup. Serwis – co najmniej raz w roku około 300-350 zł. Czy trzeba? Tak, serwisant oprócz umycia wymiennika w rekuperatorze sprawdzi działanie całego systemu, wymieni filtry. Filtry jednak trzeba najczęściej wymieniać co 3-4 miesiące, więc dodatkowy koszt około 50 zł x 3 rocznie.

Awarie urządzeń

Zdarzają się, tak jak w przypadku większości urządzeń mechanicznych. Można temu jednak zapobiec wybierając zarówno sprawdzonego instalatora jak i dobrej jakości urządzenia oraz osprzęt instalacyjny. Poprawki słono kosztują, dlatego już na etapie inwestycji warto rozsądnie podejść do tematu zakupu. Na urządzenia producenci dają 24 miesiące gwarancji, na instalację nawet 10 lat. Po tym czasie może coś się zepsuć, jak w każdym innym urządzeniu w domu, chociażby w piecu gazowym. Średni czas żywotności rekuperatora liczy się na około 10 - 15 lat.

Na szczęście zalety posiadania wentylacji mechanicznej niwelują jej słabsze strony. Zyskujemy bowiem nie tylko lepszą jakość powietrza, ale także możliwość zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem