Ogródek warzywny – od czego zacząć?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że aby założyć ogródek warzywny, wcale nie trzeba posiadać ogrodu lub działki. Podobnie jak rośliny ozdobne, warzywa mogą rosnąć w każdym miejscu przy zachowaniu odpowiednich dla nich warunków. Tak więc zakładając warzywnik na balkonie czy parapecie, również można uzyskać własne plony.

 

Niezależnie jednak czy jest to przydomowy  albo balkonowy ogródek, ogrodnik powinien zadbać o odpowiedni dostęp roślin do światła. Poza wyborem miejsca, w którym będzie stał warzywnik, ważne jest posiadanie odpowiednich akcesoriów ogrodniczych.

 

Do przygotowania i utrzymania ogródka warzywnego przydatne będą następujące narzędzia:

- łopata – przyda się do przekopywania ziemi i wypełniania warzywnika glebą;

- szpadel – odmiana łopaty, która służy głównie do spulchniania gleby;

- konewka – pozwoli odpowiednio podlewać warzywa;

- sekator – przydatny przy zbieraniu warzyw i przycinaniu chwastów;

- grabie – pozwolą na wyrównanie gleby oraz przygotowanie grządki.

 

Sklepy ogrodnicze oferują wiele gotowych warzywników, w których można bez problemu hodować większość warzyw. Chcąc stworzyć własną skrzynię, warto mieć pod ręką wiertarkę, piłę oraz drewniane deski.

 

Rośliny można także posadzić w grządkach skonstruowanych z innych materiałów, takich jak plastik, metal lub beton, jednak odpowiednio zabezpieczone drewno jest najlepszym wyborem ze względu na swoją dużą odporność na warunki atmosferyczne i swój naturalny wygląd.

Warunki uprawy ogrodu warzywnego

Po przygotowaniu akcesoriów do uprawy warzyw oraz wyborze umiejscowienia własnego ogródka warto zapoznać się z podstawowymi wymaganiami roślin, które chce się posadzić.

Światło

Warunkiem prawidłowego wzrostu roślin jest odpowiednie nasłonecznienie. Sadząc roślinę, należy upewnić się, że wybrane miejsce ma dostęp do słońca przez co najmniej 6 godzin dziennie. Warto przy tym także zwrócić uwagę, czy warzywa są osłonięte od silnego wiatru, który mógłby je uszkodzić.

Gleba

Rodzaj gleby jest kolejnym istotnym czynnikiem. Z reguły warzywa lubują się w gruncie o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Taki poziom kwasowości ułatwia im pobieranie składników mineralnych.

 

Ponadto podłoże nie może być zbite, dlatego przyda się tutaj szpadel, którym należy przekopać ziemię przed posadzeniem roślin. W celu utrzymania ogrodu warzywnego w prawidłowym stanie dobrze spulchniona i napowietrzona powierzchnia to warunek, który musi być spełniony.

Woda

Ostatnim z podstawowych warunków prawidłowej uprawy ogródka warzywnego jest podlewanie. Ważne, aby dostarczać roślinom wodę rano lub wieczorem, kiedy transpiracja nie bywa tak intensywna.

 

Warzywa należy również podlewać u nasady, aby nie zniszczyć górnych warstw łodygi. Mokre liście mogą także przyczynić się do rozwoju szkodliwych grzybów. Gleba natomiast musi być stale wilgotna.

Jak pielęgnować warzywa?

Po zadbaniu o jak najlepsze warunki upraw, trzeba pamiętać o odpowiednich środkach ochrony roślin. Warzywa należy uchronić nie tylko przed szkodnikami, ale także przed niedoborem niezbędnych składników odżywczych.

Nawożenie

Rośliny można nawozić naturalnym kompostem lub ekologicznym nawozem. Należy przy tym stosować się do zaleceń zawartych na opakowaniu produktu, które wspominają dawce oraz częstotliwości używania.

 

Odpowiednie nawożenie zapewni roślinie potrzebne do prawidłowego wzrostu składniki mineralne.

Przycinanie roślin

Zwiędnięte liście i pędy niepotrzebnie osłabiają warzywo, a także mogą przyczynić się do rozwoju poważnych chorób. Usuwaj je ostrym i sterylnym sekatorem, aby nie uszkodzić zdrowych części łodyg. Pielęgnacja roślin to podstawa w zachowaniu ich prawidłowego stanu.

Odchwaszczanie

Chwasty w warzywniku stanowią poważną konkurencję dla roślin uprawnych. Niepożądani goście zabierają warzywom cenne składniki mineralne i przeszkadzają w odpowiednim nawodnieniu.

 

Odchwaszczać można ręcznie lub przy użyciu sekatora. Przy zakładaniu uprawy świetnym rozwiązaniem okaże się ściółkowanie, które polega na przykryciu gleby dookoła rośliny korą lub torfem. Ściółka zapobiega także parowaniu wody, co pozwoli na zachowanie doskonałej kondycji domowej uprawy.

 

Chwasty usuwać można także odpowiednio przeznaczonymi do tego prepartami, które znaleźć można we wszystkich sklepach ogrodniczych.

Ochrona przed szkodnikami

Istnieje wiele naturalnych sposobów na ochronę roślin przed szkodnikami. W walce z nimi skuteczne mogą okazać się domowe preparaty, np. soda oczyszczona z wodą, która zwalcza mszyce. Podobnie jak w przypadku chwastów sklepy ogrodnicze zaopatrzone są w różne produkty ekologiczne, które dobrze spiszą się jako odstraszacz szkodliwych owadów.

 

Dobry ogrodnik musi regularnie doglądać swoich warzyw i oceniać ich stan. Wygląd rośliny może wskazywać na zarówno potencjalne niedobory, jak i rozwijające się choroby.

Kiedy sadzić warzywa?

Warzywa najlepiej sadzić wraz z nadejściem wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią jakość gleby pod rośliny zaraz po ustąpieniu zimy. Jest to także idealny czas na rozpoczęcie pierwszych prac ogrodowych z uwagi na to, że chwasty nie zdążyły się jeszcze rozrosnąć.

 

Mimo dużego wysiłku, który należy włożyć w przygotowanie własnego ogródka warzywnego, każdy, kto choć raz spróbuje swoich własnych plonów, już nigdy nie zrezygnuje z domowej uprawy warzyw.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem