Kostka brukowa jest bardzo wzdzięcznym materiałem jeśli chodzi o rodzaje wzorów, jakie można z niej ułożyć. Bogactwo barw, kształtów i rozmiarów sprawia, że sprawny brukarz jest w stanie zapokoić gusta praktycznie każdego klienta.

Podczas układania nawierzchni brukowanej bardzo ważne są kwestie techniczne, takie jak korytowanie, podbudowa czy spadki i odwodnienie. Równie istotny jest projekt, który precyzuje szerokości przejść i krzywizny łuków i pozwalający określić ilość potrzebnego materiału. Ważny jest także sam dobór kostki, zarówno pod względem geometrii, koloru oraz wykończenia.

Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest również wzór ułożenia kostki, czyli metodzie układania kostki, która w efekcie tworzy powtarzalny rysunek wykonywanej powierzchni.

Kostka brukowa - wzory układania, fot.: Buszrem

Wzory układania kostki brukowej - opracowanie modułu

Aby wymarzony i zaprojektowany przez nas wzór został ułożony warto opracować moduł, lub zasadę którą warto się kierować podczas układania nawierzchni. Istotą modułu jest to, że musi być on powtarzalnt. Oznacza to, że powinien składać się jak puzzle, pokrywając w całości całą powierzchnię.

W najprostszej wersji modułem może być pojedynczy element, a zasadą układanie go w równych rzędach i kolumnach. Można go zmodyfikować układając go tak, że każdy kolejny rząd jest przesunięty w stosunku do poprzedniego o pół modułu - uzyskamy w ten sposób ułożenie w cegiełkę.

Ale moduł nie musi być prosty. Może składać się z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu elementów. Nie musi się również w żadnym wypadku składać z elementów jednakowych wymiarowo czy kolorystycznie. Pamiętać należy jednak, aby ułożony schemat był powtarzalny.

Wyjątkiem od zasady powtarzalności jest układanie mozaiki z kostki brukowej. W tej sytuacji wszystko jest podporządkowane obrazowi, który ma być ostatecznym efektem działań brukarskich. Jedna tylko uwaga: w żadnym wypadku nie należy rozpoczynać układania brukowej mozaiki bez dokładnego projektu wykonawczego. Efekty takiego działania mogą być opłakane, a co najgorsze - widoczne będą dopiero po ukończeniu dzieła i najczęściej bardzo trudne do poprawienia.

Moduły zwykle można układać na kilka sposobów (oczywiście z wyłączeniem tych najbardziej skomplikowanych). Na przykład prostokątną kostkę można ułożyć na kilka sposobów. Ułożona w równych rzędach i kolumnach da efekt modernisycznej siatki. Przesuwając ją w rzędach o pół otrzymamy "cegiełkę". Z kolei przesywając ją wzdłuż krótszego boku otrzymamy kostkę ułożoną w "jodełkę". Można też zastosować co drugą kolumnę obróconą o 90 stopni a następnie dowolnie dobierać ilość kolumn o ułożeniu poziomym i pionowym. Każda taka operacja da w efekcie nawierzchnię o zupełnie innym stylu. W dodatku to nadal nie koniec możliwości, bo w grę wchodzą jeszcze różne zestawienia kolorystyczne.

Przykłady ułożeń opartych na module złożonym z jednej prostokątnej kostki.

1. Moduł. Pamiętać trzeba, że na palecie dostarczane są różne rozmiary kostki - co oczywiście należy przewidzieć projektując nawierzchnię

2. Równe rzędy i kolumny

3. Rzędy przesunięte względem siebie o pół modułu

4. Kolumny przesunięte względem siebie

5. Kolejne kolumny obrócone o 90 stopni (aby uzyskać jednolity efekt należy zwrócić uwagę na rozliczenie szerokości spoin)

Kostka o rzucie trapezu, doskonale sprawdzająca się w ułożeniach o nieco bardziej miękkich liniach, co oczywiście nie znaczy że nie da się stosując odpowiedni moduł i zasadę zmusić jej do występowania w liniach prostych. Podobnie jak w wypadku poprzednim trzeba pamiętać o zróżnicowaniu wielkości kostek na palecie.

1. Moduł. Aby uzyskać linie proste musi być złożony z dwóch elementów obróconych względem siebie o 180 stopni. Najlepiej jeśli są to elementy różnej wielkości, co pomoże wykorzystać cały zakupiony materiał

2. Prosty układ modułu powtarzanego w równych rzędach i kolumnach

3. Rzędy przesunięte o pół modułu. W tym wypadku nie da się zastosować przesuniętych o pół modułu kolumn

4. Moduł dla układu wachlarzowego jest znacznie bardziej skomplikowany i obejmuje pełną gamę dostarczonych wielkości kostki

5. Układ wachlarzowy

Nieco bardziej skomplikowane moduły i efekty ich zastosowania. Dwa pierwsze dają tylko jedną możliwość układania. Trzeci Umożliwia zastosowanie różnych zasad, z których zaprezentowano dwie: Równo rozłożone rzędy i kolumny oraz co drugi moduł obrócony o 90 stopni i przesunięcie w kolumnach o pół modułu. Trzeba pamiętać, że są to układy ozdobne i nie wykorzystują pełnego asortymentu dostarczonej kostki. Warto więc, jeśli zdecydujemy się na ich zastosowanie, przewidzieć również ułożenia z użyciem pozostałej kostki do zastosowania na innych przestrzeniach działki.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem