Dywan czy wykładzina – co wybrać i dlaczego?
Dywany – estetyczne i komfortowe
Dywany są cenione nie bez powodu. Stanowią one ciekawe urozmaicenie dla większości pomieszczeń domowych. Mogą wzmacniać atmosferę przytulności, a na tym nie koniec ich zalet. Różnorodność poszczególnych wariantów – np. pod względem wzorów i kolorów – pozwala na dopasowanie ich do niemal wszystkich stylów (zwłaszcza tych ciepłych).
Zainteresowani dywanami mogą wybierać spośród wariantów:
- wełnianych – doskonale utrzymujących ciepło;
- jedwabnych – charakteryzujących się delikatnym połyskiem i wyjątkową miękkością;
- syntetycznych (np. poliestrowych) – odpornych na zabrudzenia i powstawanie przetarć w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach (m.in. pokoikach dziecięcych).
Te ozdoby podłogowe da się podzielić również ze względu na ich tekstury. Dywany z długim włosiem – czyli tzw. shaggy – są miękkie i przyjemne w dotyku, aczkolwiek potrafią sprawiać wiele problemów podczas prób ich dokładnego wyczyszczenia. Natomiast modele o gęstym i niskim runie to warianty praktyczne, ale szorstkie.
Wykładziny – trwałe i łatwe w utrzymaniu
Wykładziny zaskakują użytecznością i trwałością. Są idealnym rozwiązaniem do przestrzeni użytkowanych intensywnie, czyli m.in. biur i korytarzy. Zapewniają nabywcom wysoką odporność na zabrudzenia oraz wszelkie inne uszkodzenia.
Wykładziny da się podzielić na kilka głównych typów:
- tekstylne – stanowią dobre wygłuszenie akustyczne;
- winylowe – odporne na działanie wody oraz innych chemikaliów;
- kauczukowe – niesamowicie odporne na ścieranie i uderzenia.
Różnią się one między sobą także sposobem montażu. Niektóre warianty da się kleić do podłoża – zapewnia to dużą stabilność, a natomiast inne układać na tzw. klik. Zwykle jako lepsze oceniane są te drugie, a to ze względu na możliwość szybkiego ściągnięcia w razie potrzeby (np. podczas przeprowadzania gruntownych porządków świątecznych).
Dywany i wykładziny – znaczenie materiałów
Podczas zakupów – niezależnie od tego, czy wybrało się dywany, czy wykładziny – warto kierować się materiałem wykonania poszczególnych ozdób podłogowych. Ma to ogromne znaczenie względem:
- wyglądu;
- trwałości;
- użyteczności.
Przykładowo wełniane dywany idealne pasują do salonów ze względu na wysoki komfort towarzyszący chodzeniu po nich. Do sypialni nadają się warianty jedwabne, głównie z powodu ich luksusowego, a wręcz intymnego połysku. Modele poliestrowe warto umieszczać w strefach o słabym oświetleniu, ponieważ nie są aż tak estetyczne.
Analogicznie sprawa przedstawia się w kontekście wykładzin. Nylonowe nadadzą się do korytarzy, a winylowe np. do kuchni i łazienek (nie zniszczą się wskutek przypadkowego zalania). Na użycie kauczukowych powinni zdecydować się właściciele domowych siłowni – nie uszkodzą ich ciężkie hantle i sztangi oraz kettle.
Dywan czy wykładzina – co wybrać do pokoju?
Wykładziny gwarantują doskonałą izolację akustyczną i termiczną – bywa to istotne w dużych pomieszczeniach, a zwłaszcza tych należących do budynków wielorodzinnych. Tymczasem dywany są po prostu lepsze wizualnie. Ostateczny wybór zależy więc głównie od indywidualnych priorytetów domowników.
Osoby niezdecydowane mogą postawić na wybór dywanów. Są one tańsze i nie zapełniają przestrzeni w sposób kompletny, a do tego mogą być w razie potrzeby złożone i składowane np. na strychu lub w piwnicy.
Jak czyścić dywany i wykładziny?
O wykładziny i dywany trzeba dbać. Regularne czyszczenie ich wymaga:
- odkurzania – zapobiega to gromadzeniu się kurzu;
- prania – uniemożliwia przedostawanie się brudu wewnątrz materiałów;
- suszenia – wilgotne tkaniny mogą ulec zepsuciu (zwłaszcza te naturalne);
- impregnowania – m.in. preparatami hydrofobowymi.
Dobrym pomysłem wydaje się także korzystanie z usług fachowców np. raz w roku. Eksperci sprawnie pozbędą się wszystkich trudnych zanieczyszczeń.
Podsumowując, do mieszkania lub domu najlepiej wybrać ozdobę, która najlepiej spełnia oczekiwania domowników i wpisuje się w daną aranżację.