Zarówno zabytkowe kamienice, jak i wiekowe budynki często muszą zostać gruntownie wyremontowane. Niekiedy zdarza się, że wymagają one modernizacji natychmiastowej. Podpowiadamy więc m.in. czy zawsze niezbędny jest do tego konserwator zabytków, jakie przepisy obowiązują właścicieli budynków wpisanych do rejestru, czy też koniec końców - kiedy remont zabytków jest opłacalny.

Remont budynków zabytkowych

Przebudowa budynków zabytkowych

Ustawa o ochronie zabytków oraz opiece nad zabytkami stanowi, że pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków jest wymagane m.in. w przypadku, gdy prowadzone będą prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Jego decyzja jest też niezbędna wówczas, gdy w grę wchodzą badania architektoniczne oraz archeologiczne.

Zgodnie z literą prawa, pozwolenie to wymagane jest również w przypadku zmiany przeznaczenia zabytku lub sposobu jego użytkowania, a także umieszczania na nim urządzeń technicznych, tablic lub urządzeń reklamowych.

Konserwator zabytków jest także niezbędny w przypadku podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia konstrukcji lub zmiany wyglądu zabytku.

Prawo budowlane, a ochrona zabytków

Kiedy uzyskamy pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie robót budowlanych pamiętajmy o tym, że decyzja ta nie zwalnia nas od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, bądź też zgłoszenia robót budowlanych. Bardzo istotne jest to, aby do wniosków dostarczyć pismo, które wydał konserwator.

Pozwolenie jest również niezbędne w przypadku planowania rozbiórki takich obiektów budowlanych. Ustawa o ochronie zabytków i prawo budowlane stanowią zatem przepisy, których nie można interpretować odrębnie, a ich wytyczne są względem siebie komplementarne.

Zmiany budowlane przy obiektach zabytkowych, a czas

Wielu właścicielom wydaje się, ze wspomniane wcześniej procedury prawne są uciążliwe, jednak są one niezwykle wartościowe. Pamiętajmy, że ich celem jest to, aby nie dopuścić do uszkodzenia lub zniszczenia zabytków.

Warto dodać również, że są to kwestie uregulowane terminowo, przykładowo konserwator zabytków jest obowiązany zająć stanowisko w sprawie wniosku o pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektów budowlanych w terminie 30 dni od dnia jego doręczenia. Brak opinii uznaje się jako brak zastrzeżeń do przedstawionych we wniosku rozwiązań projektowych.
Całość procedury nie jest zatem tak czasochłonna, jak można by się spodziewać.

Ranga nieruchomości - jak ją podnieść?

Rozpatrując aspekty ekonomiczne, każda inwestycja powinna przynieść ze sobą realne zyski, także wspomniana modernizacja budynków zabytkowych. Ich lokatorzy najczęściej zwracają uwagę na estetykę budynku, jego funkcjonalność, a także metraż pomieszczeń. Wiadomo, ze zmiana rozkładu mieszkań, to już bardzo kosztowna inwestycja, jednak można ją nieco obejść. Zwiększenie powierzchni użytkowej może nastąpić dzięki zastosowaniu np. balkonu, loggii lub ogródka przydomowego. Wg badań rozwiązań tego typu szuka aż 95% osób zainteresowanych kupnem mieszkania.

Modernizacja i remont budynków zabytkowych to przedsięwzięcie bardzo złożone i powiązane z licznymi normami prawnymi. Dobrze zaplanowane może jednak przynieść wiele korzyści zarówno właścicielowi nieruchomości, jak i przyszłym lokatorom.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem