projekty domow energooszczednych parterowych

 

Marzy Ci się dom energooszczędny, najlepiej tani? W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć wybranie parterowego projektu domu energooszczędnego. Ten wybór niesie za sobą wiele korzyści, którym przyjrzymy się w tym artykule.

Projekty domów energooszczędnych ? tańsze w budowie i utrzymaniu

Domy parterowe są z reguły tańsze w budowie niż domy piętrowe lub domy z poddaszem. Cena jest zauważalna już, gdy przeglądasz projekty klasycznych domów. Ze względu na ogólną wyższą cenę domów energooszczędnych, to również różnica cenowa pomiędzy domem parterowym a domem piętrowym jest większa. Stanowi to dużą zaletę, ponieważ koszty budowy domów energooszczędnych są ogólnie rzecz biorąc wyższe. Dlatego też wiele osób zastanawia się jak zaoszczędzić na budowie. Najlepszym wyborem jest właśnie wybór parterowego projektu domu energooszczędnego. To najłatwiejszy sposób na ograniczenie kosztów budowy. Domy parterowe najczęściej są mniejsze, co przekłada się również na koszty utrzymania. Większy budynek zawsze wiąże się z większymi kosztami utrzymania, również dom energooszczędny jest droższy w utrzymaniu, jeżeli jest większy. Nawet jeżeli różnica jest mniejsza niż w przypadku ?klasycznego? budownictwa, to i tak na przestrzeni wielu lat może przełożyć się na realne oszczędności.

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni

Warto zauważyć, że rozmiary domów parterowych dzisiaj możemy uznać za wystarczające. Wielodzietne rodziny nie są tak popularne, jak dawniej, a to oznacza, że w domu parterowym bez problemów zmieści się cała rodzina. Również dzieci dzisiaj rzadziej mieszkają z rodzicami. W takiej sytuacji jeżeli zdecydujesz się na duży dom to, gdy dzieci dorosną, to duża powierzchnia pozostanie niewykorzystana. W przypadku energooszczędnych domów parterowych znacznie prościej jest wykorzystać i zagospodarować całą powierzchnię. Łatwiejsze jest również utrzymanie porządku w takim budynku. Takie projekty znajdziesz pod tym linkiem https://pracownia-projekty.dom.pl/. Są również dodatkowe korzyści z braku piętra. Do najważniejszych możemy zaliczyć łatwiejsze poruszanie się po domu. Skorzystają na tym nie tylko osoby starsze, ale również znajdujące się w pełni sił. Przejście z jednego pomieszczenia do drugiego jest po prostu łatwiejsze. Również pary z dziećmi skorzystają na braku schodów, ponieważ te będą bezpieczniejsze (zwłaszcza jeżeli są małe).

Czy dom parterowy zawsze jest dobrym wyborem?

Pomimo że omawiamy tu przewagę energooszczędnych domów parterowych nad piętrowymi, to warto się zastanowić czy zawsze jest to dobry wybór. Niestety są okoliczności, w których dom parterowy jest gorszym wyborem, Najważniejszym powodem jest sytuacja, w której marzy Ci się duży dom energooszczędny. Jeżeli szukasz domów parterowych, to tak naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, przed budową domu o powierzchni nawet i 300 m2 (no poza wymiarami działki), ale zasadniczo są pewne ograniczenia. Punktem granicznym jest powierzchnia do około 120 m2. Domy, które zajmują mniejszą powierzchnię lepiej, żeby nie posiadały piętra, tylko były parterowe. Dom piętrowy o takich rozmiarach często jest zdecydowanie mniej praktyczny, wydaje się wizualnie mały. Natomiast domy parterowe dzięki temu są wizualnie większe, a fakt, że nie posiadają m.in. schodów, sprawia, że są również faktycznie większe. Domy parterowe stają się mniej funkcjonalne od około 180-200 m2. Wtedy liczba pomieszczeń staje się bardzo duża, trzeba w projekcie albo umieścić długi korytarz, albo sieć pokoi przejściowych. Zdecydowanie wygodniej jest wtedy zrobić dwa piętra, a w każdym z nich hol, który prowadzi do innych pomieszczeń.

Podsumowanie

Jeżeli Twoim marzeniem nie jest duży dom, którego powierzchnia nie przekracza 180 m2, to dobrym pomysłem jest poszukanie projektu parterowego domu energooszczędnego. Koszty budowy takiego budynku są znacznie mniejsze, dlatego też jest to bardzo dobry wybór, jeżeli dysponujesz ograniczonym budżetem. Jeżeli natomiast szukasz domu, którego wielkość nie przekracza 120 m2, to wtedy energooszczędne domy parterowe są w zasadzie jedynym rozsądnym wyborem, ponieważ lepiej pozwolą zagospodarować przestrzeń. Będą się również wydawać optycznie większe.


Artykuł sponsorowany

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem