Jak zamontować parapet? AluplastMontaż warstwowy stolarki okiennej zapewnia długoletnią trwałość i najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną połączenia okno-ściana. Niestety, korzyści wynikające z zakupu wysokiej jakości okien i ich starannego montażu zniweczyć może np. … źle zamocowany parapet.

Błędy w tym zakresie skutkować będą nie tylko stratami ciepła, ale również zawilgoceniem murów koło okna, kruszeniem tynku, przeciekaniem wody i powstawaniem pleśni.

Zagrożenie to doceniają eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej – inż. Krzysztof Mateja, autor Instrukcji nr 421 ITB „Montaż okien i drzwi balkonowych” stwierdza wprost:

Należy pamiętać, że wadliwe wykonanie montażu parapetów okiennych może powodować przeciekanie wody opadowej do części podprogowej oraz zawilgocenie bocznych ościeży, a także przenikanie pary wodnej od strony wewnętrznej, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia izolacyjności termicznej szczeliny między ościeżnicą i ościeżem. Jeśli więc decydujemy się na profesjonalny montaż okien, tzw. trójwarstwowy, należy  zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zamocowanie mechaniczne parapetów zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonanie izolacji stanowiącej wewnętrzne i zewnętrzne uszczelnienie.

Parapety zewnętrzne

Właściwy montaż parapetu jest kluczowy, jeśli chcemy uniknąć wielu późniejszych problemów. Miejsce i sposób osadzenia parapetu może mieć wpływ na powstawanie mostków termicznych powodujących straty ciepła, a także powstawania grzybów i pleśni. Dlatego przy osadzaniu parapetów należy pamiętać o pewnych zasadach. Parapet zewnętrzny, niezależnie od materiału z którego jest wykonany, powinien wystawać około 30-40 mm poza krawędź ściany (lecz nie mniej niż 20 mm). Należy go także odpowiednio przymocować do kształtownika progowego ościeżnicy. Generalną zasadą montowania parapetu jest wprowadzenie jego kołnierza pod profil progowy ościeżnicy w przypadku okien z kształtowników PVC i aluminiowych.

W przypadku okien drewnianych, jeśli ramiak nie ma fabrycznie wykonanego wrębu na wprowadzenie kołnierza parapetu zaleca się wykonanie - tzw. „wydry”. Jeśli zdecydujemy się na montaż parapetów z blachy należy uwzględnić takie aspekty jak: zmiana wymiarów pod wpływem temperatury (styki dylatacyjne powinny być rozmieszczone co 2500 mm), podparcie i zabezpieczenie parapetu przed poderwaniem do góry przez wiatr czy tłumienie odgłosów padającego deszczu (zabezpieczenie taśmami wygłuszającymi).

Wywinięcie kołnierza parapetu zewnętrznego na profil ramy ościeżnicowej jest rozwiązaniem niewłaściwym, gdyż nie zapewnia szczelności połączenia przed wniknięciem wody opadowej pod ramę ościeżnicy. W przypadkach szczególnych dopuszcza się zaprojektowanie i wykonanie połączenia parapetu przy wywinięciu jego kołnierza na kształtownik progowy ościeżnicy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie samoprzylepnych akrylowych taśm rozprężnych umieszczonych między kołnierzem parapetu a kształtownikiem ościeżnicy oraz dodatkowe uszczelnienie styku kitem elastycznym. Połączenie boczne parapetu z ościeżem oraz w narożu (okno-mur-parapet) powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną tzn. powinna być zapewniona ciągłość uszczelnienia.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne powinny być osadzone w dolnej części ościeża po uprzednim uszczelnieniu okna w ościeżu z uwzględnieniem uszczelniania pod progiem ościeżnicy. Płaszczyzna parapetu z wrębem ościeżnicy powinna być tak uszczelniona, aby nie dopuścić do penetracji wody i pary wodnej w połączenie między progiem okna a ościeżem.

„Ciepły montaż”

Odpowiednie osadzenie parapetu zawsze powinno iść w parze z właściwym montażem okna. Najlepsze efekty uzyskać można stosując tzw. „ciepły”, warstwowy montaż. Warstwę zewnętrzną stanowi w nim uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub paroprzepuszczalnych folii okiennych. Warstwą środkową jest pianka poliuretanowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku. Warstwę wewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z okiennych folii paroszczelnych. Taki zestaw profesjonalnych produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy innowacyjnych konstrukcjach domów pasywnych.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem